Citat Oprindeligt indsendt af strikketøsen Se meddelelser
Ja - du skal nok blive glad for garnet - det er bare blødt og lækkert.

Da jeg jo har lidt svage håndled og da mine håndled reagerer lige slemt, om jeg strikker med meget tynde pinde - f.eks. 2½ - eller ret tykke pinde - f.eks. 8 -, så regner jeg med, at man (jeg gør i hvert fald) bare kan starte med pinde 4 og slutte med pinde 7.

Det er rigtig, som Luffedreng skriver, at vi ikke skal bruge pinde 7½.
Hvis man følger opskriften bruges:
pinde 7 til nøgle 6 og
pinde 8 til nøgle 7 og
pinde 8 til nøgle 8, som udelukkende bruges til aflukning.

Til Ries: Det er bare helt i orden. Der skal jo helst være overskud til projektet. Jeg sletter dig fra medlemslisten i første indlæg i denne tråd.

Men jeg vil bare lige understrege igen for en sikkerheds skyld, at dette ikke bliver nogen konkurrence om at blive først færdig.
Jeg starter også med p 4. Jeg slutter dog med p 8, men det er fordi, jeg ikke ejer en rundpind 6½, at jeg gør på den måde.

Og nej, det skal ikke være nogen konkurrence. Jeg har tænkt mig at strikke på sjalet hver 2. eller 3. dag. Jeg har nemlig givet gavekort i julegave på hjemmestrik, som også skal strikkes og afleveres - helst inden det bliver for meget sommer . Og så skal der også være tid til varmestuestrik.

På den måde kører jeg forhåbentlig ikke sur i noget af det, jeg har gang i.