Forside Forum Link/Download Chat Genveje Medlemmer Min Profil Kalender FAQ

Viser resultater 1 til 10 af 28

Emner: Halloween links

Threaded View

Foregående indlæg Foregående indlæg   Næste indlæg Næste indlæg
  1. #20
    Tilmeldingsdato
    28 Oct 2009
    Geografisk sted
    Sjælland
    Indlæg
    1.085
    Til det store spøgelse brugte jeg en juletræsfod af metal og spændte et langt rør fast deri (kosteskaft el lign ka ox bruges). brugte hegnstråd til arme omviklet med sølvpapir ( hønsenet ka ox bruges rullet i form eller metal bøjle med sølvpapir viklet løst i armeform strakt fremad) Krammede sølvpapir løst til en ægformet hovede . Spiddede hovedet på stangen ..viklede med metaltråd og tape armene fast til stangen og sørgede for at hoved og arme havde plastic over sig.
    Husk at lade spøgelset stå på plastic medens det tørrer ..folder og form kan indtil justere indtil spøgelset tørrer helt. Når det ik at tørre til hyggedagen kan man jo bare lade spøgelset beholde skelettet indenunder.

    Mange plastik spøgelser i indgang til huset..haven eller altankasserne....lav oxo små spøgelser af hvide affaldsposer og grillspyd.. en dejlig billig løsning.
    Af en pose fås 2 spøgleser..klip bunden ud...og siderne op.

    tril evt toiletpapir til kugler( hovedet)tape hovedet til spyddet
    Draper plastic over og bind gavebånd (plastic)om halsen.
    Mal øjne på med permanet marker( vandfast tusch)
    Lim kravl hist og her på plastic. evt de selvlysende..
    Stik spyddet i jorden..
    Voila et blafrende udendørs gespendst..Uden spyd hænges de i træer og buske...

    De kan hænges i loftet og på afskårende grene uden grillspyddene.. man kan selvfølgelig bruge stof til kroppen indendørs i forskellige størrelser..

    Der lød mange forskrækkede lyde sidste år på toilettet hehe ..min søn har fødselsdag sidst i okt..så det var oplagt at pynte med halloween. Lavede oxo en kæmpe stor kors edderkop af hønsenet halm og mos..den holder endnu ..lidt udtørret men ..still going strong
    ..Edderkoppen vil helt sikkert få manges hjerter til at hoppe hvis den står på toilettet eller hænger ned fra et hjørne
    Vedhæftede billeder Vedhæftede billeder

Regler for indlæg

  • Du kan ikke oprette nye tråde
  • Du kan ikke besvarer
  • Du kan ikke vedhæfte
  • Du kan ikke redigerer din post
  •