Søde Zep bad mig lave en lille "boganmeldelse" af denne bog, og det gør jeg da gerne.
Jeg stødte på bogen på biblioteket, og den kan HELT sikkert anbefales.
Der er både strikkeprojekter og hækleprojekter på tøj og tilbehør til mænd og drenge. Og alle projekterne er testet OG godkendt af drenge og mænd.
Projekterne har alle et moderne twist og mange sjove detaljer. Debbie Stroller har ikke selv lavet alle mønstrene, men har samlet dem, og hun skriver i et fantastisk levende og morsomt sprog.
Minusset ved bogen er, at den kun findes på engelsk. Men hvor der er en vilje er der jo en vej, så man kan jo nemt få oversat de enkelte overskrifter, hvis man virkelig gerne vil lave nogle af tingene i bogen.



Besvar med citat
og hjemmestrik er, at de generelt ikke bryder sig om de store overraskelser. Allerhelst vil de selv vælge, hvad og hvilke farver, det skal være, hvis altså de er til strik overhovedet. Så måske burde jeg i virkeligheden sende gemalen på biblio efter den, så han kan få et lille indblik i herlighederne og måske falde for noget
og Julemor 
