ja denne gang ved jeg hvad dimsen blev brugt til *120*men kan I mon gætte det? den er brugt af en dame i omkring år1595, den viste er danefæ men de fandtes også i andre lande bla. italien, tyskland, holland, tyrol, nogen bud?
Printable View
ja denne gang ved jeg hvad dimsen blev brugt til *120*men kan I mon gætte det? den er brugt af en dame i omkring år1595, den viste er danefæ men de fandtes også i andre lande bla. italien, tyskland, holland, tyrol, nogen bud?
Ku' du ikke ha' sat et billede ind :-) ?
Nåhhh hvis det er nødvendig *120* kan du da godt få et billede også
Der bliver jeg dig svar skyldig....min lille hjerne kan ikke genkende denne ting *141*
- Den blev brugt til at forbedre ens strikke hastighed (40) jo jo det er rigtig nok
øhh ikke forstået?
hvordan?
Ja den må jeg også lige have forklaret engang til.. og hvad hedder den ?
I gamle dage strikkede man anderledes end vi gør nu, (tror de strikker sådan i england nu) man havde garnet om højre hånds pegefinger og kastede det om venstre hånds pind, og derved måtte de slippe strikketøjet med højre hånd så det gik meget langsomt, (samtidig var detes pinde meget tynde de var tyndere end str 1,5 som er en af de mindste vi kan få idag) så som en hjælp havde strikkeskeen hvor der var noget voks i enden af røret så man kunne stikke sin pind der ned så hlev røret fæstnet i damens linning eller bælte nu stal røret frem under armen og skrå ned langs hoften, hun klemte den fast under armen i den rigtige vinkel så hun ikke behøvede holde så fast på pinden men kunne bevæge højre hånd mere frit når garnet skulle kastes om venstre pind, jeg håber forklaringen er god nok, sætter nogle billeder ind af flere fine strikkeskeer og så et par billeder hvor metoden vises med en moderne strikkeske af en hul pind,
Hmmmmm, det lyder nu besværligt. Så fortrækker jeg den mere modernede måde at strikke på ((O))
Nu forstår jeg lige som det her link endnu mere http://rokken3.dk/forum/showthread.p...light=dronning
Tak skal du have (bdk
Det var lige det, jeg tænkte på. En strikkepindeholder (hvad kan man ellers kalde den?).
I gamle dage var det kun herremænd og kongelige de måtte gå med sokker/strømper almindelig arbejdende folk måtte kun gå med en pløjs (sokker uden fod i de gik bare ned på siden af hælen og så en strop under foden) de måtte sandelig ikke have så megen luksus som de kongelige for så blev de straffet,
Bogen om strikkeskeen kan lånes på biblioteket, "Strikkeskeen et glemt redskab" af Lise Warburg.