Jeg har en gammel veninde, som har noget stof til silketryk som hun vil af med - er der nogen her, der er interesset mod at betale portoen?
Printable View
Jeg har en gammel veninde, som har noget stof til silketryk som hun vil af med - er der nogen her, der er interesset mod at betale portoen?
Hold da ferie det var da et tilbud at tag på (qwe, men desværre laver jeg det ikke.
jeg er interesseret - hvor mange meter er der tale om??
Jeg ved faktisk ikke hvor meget der egentlig er - men det kan jeg da spørge om en af de nærmeste dage.
Hvis du ikke er kommet af med det er jeg også intresert i silkestoffet.
Stoffet er ikke nødvendigvis silke. Så her er lige et link http://da.wikipedia.org/wiki/Silketryk
Når jeg spørger om mængden er det fordi jeg ikke er i stand til at bruge flere ruller.
Er det stof til selve rammerne eller er det stof som var beregnet til at trykke på??(x)
Nej det er rigti det behøver ikke at være silke for at kan bruges til silke maling, så nu vil jeg vent på at høre hvad det ender med.
det var ikke for at gå dig i bedene.
Jeg har nu fået posen med hjem - det viser sig at være ca. 25 påtrykte motiver som man kan male på - til "almindelig" størrelse lykønskningskort/julekort og så nogle store kort også. Der er passepartout og kuverter med.
Der er også et par pakker med noget der ligner meget små tørklæder - der er ingen motiver på.
Damen jeg fik dem af, kunne godt tænke sig at der gik lidt penge til varmestuestrikkegarn for stoffet og jeg skal bare have til portoen.
Det vejer ca. 500 gr. + kuvert så det bliver 40 kr. i porto.
Hvad med 75 kr. alt i alt - så går de 35 til garn?
øv jeg havde håbet på at det var lange stykker. når det er til kort står jeg af håber at der er andre der kan få glæde af det.
Det er helt ok - hvad bruger du de lange stykker til?
Jeg ville filte noget uld sammen med dem.til tørklæder, det som heder nunofilt. nu bruger jeg bomuldsgase til dette.
Jeg prøver igen - denne gang med fotos - er der nogen, der er interesserede i lidt forskellige små stykker silkestof til at male/trykke på?
Der er nogle som på fotoet med påtrykte (i guld) motiver til kort - der medfølger også nogle passpartout-kort og kuverter.
Der er også nogle stykker uden motiver på 29x29 cm, som allerede er kantede - de er for små til tørklæder, så jeg ved faktisk ikke hvad de kan bruges til.
Det ser ud til at være fra Fredensborg Indkøbscentral - flere pakker er slet ikke åbnet.
Pris f.eks. 25 kr. + porto?
det vil jeg gerne købe
sender en pb
Jeg glemte vist at sætte fotos ind
TAk for det...(qwe