Sg:
Jeg faldt over denne side. Hvis nogen skulle være interesseret.
http://www.solvor.no/
Printable View
Sg:
Jeg faldt over denne side. Hvis nogen skulle være interesseret.
http://www.solvor.no/
til os som er begyndt at uddybe hakningens kunst er her et forum, de nordmænd/kvinder gør altså mere i den kunstart end vi dansker gør
http://www.norge123.no/Grupper/Forum...335373322B383D
endnu et link med hakning
http://translate.google.com/translat...n%26start%3D20
den her har videoer på hvordan manlaver de forskellige sting
http://www.nexstitch.com/v_twtss.html
her er flere videoer
http://www.wonderhowto.com/how-to-tu...chet-increase/
Her er gratis opskrifter
http://www.veksthuset.net/hakkogpjon/
desværre er der mange af linkene der ikke virker
Ja det måtte jeg også erkende bagefter. Sorry
Inger
Jeg har lige fundet et lille hjerte, som jeg engang har hakket i 2 dele og så hæklede jeg dem sammen bagefter. Jeg har taget et billed af det.
Her er det!
Blandet 026.jpg
hvor er det flot. har du ikke en opskrift på den?
Nej! Jeg har hakket det ud fra mit eget hoved og så ved jeg jo, hvordan et julehjerte ser ud.
Jeg mener, at jeg startede med 3 luftmasker + en til at starte næste omgang (opsamlingen) med. Og så tog jeg en maske ud i hver side (ved at samle en maske op mellem de 2 første og 2 sidste masker). Buerne har jeg lavet én ad gangen (samlet op ind til midten og hæklet tilbage). Og så har jeg taget ind ved at samle 1 maske op gennem 2 masker. Jeg hakkede 2 ens hjerter og hæklede dem sammen vrang (bagside) mod vrang. Og så hæklede jeg en række luftmasker og lavede en lille strop i (den er hæklet fast i hjertet i begge sider.
Det er vist et par år siden, at jeg lavede hjertet.
I øvrigt, så er jeg lige startet på den sjove hue, VTJ også har hakket. Jeg tror, at jeg gør det rigtigt. Men jeg skal lige finde dit link, VTJ! Jeg har slået 30 masker op og det bliver en bøllehat af bomuld.
Ha! Jeg tror, at jeg gør lige det modsatte af, hvad forklaringen siger, fordi nu har jeg samlet 29 masker op og er ved at hækle tilbage. Så min bliver fra 30 til 2 masker. Men så kan jeg måske starte med 2 masker i den næste spiraldel og så hakke frem til jeg har alle 30 masker på igen. Lad os se, hvordan det kommer til at se ud. Og hvis kanten ikke bliver så flot, så gør det ikke noget, fordi jeg laver en skygge på til sidst.
det lyder til at være rigtig hvis du er tvivl så lig et billed herind så kan jeg da se hvordan der ser ud.
Her er det!
Her har jeg samlet 28 masker op. Man kan godt se "hakkerne" ude til venstre. Det bliver lige som små "trappetrin" inde ved midten. I sidste omgang strikker jeg alle 30 masker op igen.
Hakkenålen har jeg arvet efter min farmor (som kom fra Herning) og den har helt sikkert været længere engang (man kan se, at den er knækket). Den er 20 cm lang og der kan sagtens være 30 masker på.
det ved ikke, men mange af dem jeg åbner er der fejl på - den kan ikke finde websiden
De har også en hel afdeling om hakning (Tunesisk hækling) i Crochetteville. Jeg har lige lagt billederne af mine færdige rød/lilla vanter derind.
http://www.crochetville.org/forum/fo...play.php?f=421
P.S. Kan I gætte, hvem Knitting Lene?
jeg har lånt en hakkebog på biblioteket med masser af fine, klassiske modeller i. Tunisian crochet hedder den, af Sharon Silverman. Den er desværre på engelsk, men jeg synes det gik med at forstå. Det eneste som var svært at lure var, at "yo" betyder slå om.
Prøv også Sys Fredens nye hæklerier - få fat i den i hardback, den har flere opskrifter end de små hæftede bøger, man kan købe i garnforretningerne, Der er en fed hakket jakke/cardigan og hue/vantesæt. Jeg har lavet det hele med succes, dog ville jeg ikke hakke vanternes skaft helt så langt, det gør dem lidt irriterende at få på.
yo betyder yarn over :)
Har selv haft held med at finde mange opskrifter på Pinterest :)