Se fuld version : Orkis
http://www.orkis.dk/ (http://www.orkis.dk/)
Faldt lige over dette link:
Lidt af historien om
Bogen THE ART OF TATTING af Lady Katarin Hoare er tilegnet hendes majestæt Dronningen af Rumænien, som har skrevet forordet. Heri skriver hun f.eks.: Jeg har ofte haft ondt af mænd - for det første fordi de ikke kender til moderskab - og for det andet fordi de er uden vores største glæde - nemlig håndarbejdet. Vores håndarbejde er meget bedre end deres rygning; det er ikke påtrængende. (Der er dog mange mænd, der laver håndarbejde i dag også orkis.) Senere igen: Der er mange tårer skjult i kvinders arbejde, mangt et suk er udåndet i det, og der er undertrykt mangt et ord, som udtalt ville have forvoldt ubodelig skade.
Betegnelse orkis er af italiensk oprindelse: occhi = øjne. Den henfører til de mange ringe. De tidligste skriftlige kilder om orkis stammer fra 1700-tallet. Det ældste orkisarbejde er fra ca. 1630.
Der er meget mere på linket
Wow, på de sidene var det mye flott
Skal si det var mye fint der (xyk) Men tror jeg holder meg til litt tykkere garn,må være litt av en tålmodighetsjobb det der
http://www.knipling.de/knipling/knipling-info.html (http://www.knipling.de/knipling/knipling-info.html)
Dette link er på tysk, men mønsterene er vel lige gode af den grund, du skal jo ikke tale med dem (x)
Men kig indenfor hos dem
De har programmer til at tegne mønster på til kniplebrættet
jeg har lige kigget på mit gamle kniplearbejde som jo kun re halvt færdigt, sammen med en veninde. Opgiv det sagde hun, du sakl starte med noget meget let. en smal blonde feks. men er der nigen her der måske kender en internetside, hvor man kan hente "free" mønster.
http://www.tunegarn.dk/ (http://www.tunegarn.dk/)
Kig herind, der er måske noget du kan bruge/købe
http://www.kniplerier.dk/ (http://www.kniplerier.dk/)
Der kan man nogle gange få gratis mønster
Håber du finder det du skal bruge
vilka under bara arbeten i knypplat ni gör.Har varit i Wadstena och tittat i sommras på deras arbeten.Wha säger jag bara.Jag försöker att ska lära frivoliteter på svenska.Tror ni säger orkis.Sliter som ett djur med min skyttel,och försöker lära mig dubbelknut.Om jag uttrycker mig snällt,så är fingrar och skyttel inte vänner än.Nu undrar jag,finns det någonstans på nätet där det finns nybörjar mönster?Har hittat på engelska,men vågar inte mig på det än.Skulle vilja hitta på danska eller norska,tror det är lite enklare att förstå.Hoppas jag har tur för jag skulle väldigt gärna vilja lära mig
Jeg er ret sikker på at det er til at skaffe nybegynder-opskrifter på dansk. Min mor kan godt lide at orkere (som det hedder på dansk) så mon ikke hun kan hjælpe med et par opskrifter.
Skal jeg spørge hende?
Jeg tror jeg har noget i mine bøger om at orkerer også for begyndere, jeg ser lige på det
jag blir jätteglad för all hjälp jag kan få.Det är bara att skicka på,ingen blir gladare än jag.Vill passa på att tacka för all hjälp jag har fått på mina förfrågningar nu när jag ändå är igång och skriver
Her er noget, jeg håber du kan bruge det.
Husk at klikke på billederne.
hej och tack så mycket,Den 3 duken blir mitt första försök efter att jag lyckats lära mig den där dubbelknuten,JAG GER MIG INTE
Jeg har fundet nogle meget pædagogiske tegninger, hvis du vil have dem tilsendt så send en pb med navn og adresse, så skal jeg sende dem til dig
Dantat17
14-02-2007, 19:20
Hej VHS,
Hvis du stadig har problemer med at lave orkisknuden er her lidt hjælp.
Der er en svensk forening for orkis/frivolite og de har en hjemmeside hvor det forklares på svensk, hvordan orkis (nupereller på norsk) laves.
http://www.frivolitetsknuten.com/
Hvis du vælger "Ateljen" i den blå menu til venstre så er der allernederst noget der hedder "Instruktioner". Prøv at kigge der.
Håber at det hjælper dig, for ellers har jeg kun engelske hjemmesider at henvise til.
Jeg har fundet nogle meget pædagogiske tegninger, hvis du vil have dem tilsendt så send en pb med navn og adresse, så skal jeg sende dem til digVil du også hjælpe mig? Det er nemlig lige, hvad jeg søger.
Orkis skal læres af en anden person da tråden skal kunne trækkes sammen, det kan godt være svært.
Mvh. Inga
ALJ < kommer du ikke til Vejle 1. september, så skal jeg vise dig det på træffet.
Jeg har desværre ikke mulighed for at komme den dag ellers tak for hjælpen Rita.
Jeg ønsker gerne nogle at kniple med eller orkis.
skriv i
Hundeuld: adresse er fjernet brug PB
vBulletin® v3.8.4, Copyright ©2000-2012, Jelsoft Enterprises Ltd.