Se fuld version : Nisse par
Linda :
Så er jeg lige blevet færdig med at lave julemanden og julekonen.
De er som alle mine nisser lavet i cernit.
Du kan altså virkeligt noget med det der cernit....
Jeg er imponeret....
Så går vi til julebal tralla la
Skide gode Linda
Tak. Jeg må indrømme, at jeg selv er lidt tilfreds med dem.
hvis man ikke selv kan lide det man laver, hvordan kan man så forvente at andre skal kunne lide det?
Jeg er altså også helt vild med dine nisser, og hvad du ellers får lavet af trolde....
Hvor er de flotte, ho-ho-ho Merry Christmas
hej Linda
de er fantastiske flotte dine cernitfigure.. du har ikke overvejet at begynde at lave miniature-cernitfigurer til at sælge på miniaturemesser m.m.. de er i ret høj kurs nogle steder.. prøv at kigge ind på ebay..det hænder der er nogle der, der kommer højt oppe i pris... Især med dine meget karismatiske ansigtstræk m.m.. rigtige små personligheder ville der helt sikkert være købere til det..!
Du er bare god til det..
Tusind tak for rosen Annette, jo jeg har overvejet, om jeg måske kan lave de små?? med mine store kluntede fingre.
Men på et tidspunkt må det prøves. Det kan for pokker da ikke være umuligt.
Hvis/når det bliver aktuelt, vil jeg forære dig et sæt.
Du har al mulig grund til at være MERE end tilfreds med dem Linda! De er ekstremt søde .. og har SÅ meget "personality" at jeg nærmest forventer at de virkelig går rundt og laver julenissenumre! Kan lige høre HAM tænke .. hvad har du NU lavet .. og hende ... jammen JEG .. jeg siger ikke noget, det kender jeg ikke noget til!
Jeg er - også - vildt imponeret fordi de ser levende ud, har unikt udtryk. Så kan masseproducenterne godt pakke sammen http://www.rokken.dk/phpBB2/images/smiles/ForaarSmile.gif
Men så er det jo jeg må spørge (igen igen) til det med fimo/polymer-clay.
Det skal jo enten i oven eller koges - men hvordan får man så f.eks. øjne sat ind (de kan vel ikke tåle hverken koges/bages).
Og skal det altid bearbejdes ? Hvad sker der hvis man ikke gør ?
Min ny vundne dukkehusbog har nemlig masser af dele lavet af fimo men der står ikke hvordan det skal bearbejdes, når det f.eks. skal være sammen med træ, glas eller andet
Ja ang øjne, jeg triller nogle kugler af hvid cernit som jeg koger, dem sætter jeg ind i hovedet, og når det hele er bagt 20 min i ovn, maler jeg øjnene.
Det gik lidt hurtigt med at svare før, jeg havde taget jakke på. Jeg var på vej ud med hundene, og de bliver MEGET utålmodige når de først, er blevet lovet..... SUK ligesom børn
Men med vedr. bearbejdning af cernit, man blødgør det med hænderne, så man kan arbejde med det, så er det lettere at forme, der synes jeg at cernitten er lettere at blødgøre end fimo, mens sculpey er efter min mening alt for blødt. Det er fint hvis man bygger lag på lag, eller hvis man bruger forme, det har jeg dog aldrig selv prøvet.
Jeg kan bedst lide at forme hver enkelt. Og ja man får også presset luften ud af materialet, det er faktisk det samme man gør når man arbejder med keramik og stentøj.
Håber det er svar nok. Ellers spørg igen.
Jøsses - jeg var sikker på at øjnene var af glas fordi de ligner rigtige øjne. Det er endnu mere imponerende at du kan male dem sådan.
Jeg har fået købt noget cernit og vil prøve mig frem - med små projekter i første omgang - lidt frugt og brød til dukkehuset.
Hr og fru Nisse kom til huset her for mange år side (%)
Og de kommer jo frem hvert år,
men jeg syntes de bliver mere og mere furet for hvert år,
kan jeg gøre noget, så de ikke går til ?
Jeg sidder og tænker på, om ikke du kunne gi' dem noget imprægneringsspray, det kan man jo ihvertfald gi' trøjer, jakker o.lign.
Det er jo ikke noget, der stiver, men måske, det kunne beskytte dem lidt.
Der er simpelthen bare alderen der trykker de kære gamle nisser
De er lavet af trylledej..
Ja det kan jo også være vi bare skal lade dem stille og roligt smuldre væk.. alt skal jo heller ikke holde, men alligevel
Prøv og give dem en gang klar mat lak
Vedr. dine nisser der er ved at smuldre væk, så tror jeg ikke hårlak er godt nok, det har jeg prøvet på gips, det var ikke godt, men jeg vil også tro at alm.lak eller vandglas er sagen, man opbevarede jo æg i vandglas i gamle dage.
stooooppp.... nej nej ... Du må IKKE forsejle dine figurer i trylledej helt. Det der er sket er, at de langsomt har suget lidt fugt til sig. (fx. hvis julekassen har stået koldt på et loft) Du skal tørre dem - enten på en radiator i nogle dage, eller i alm ovn ved lav temperatur i nogle timer. Derefter kan du godt lakere en figur, det stabilisere og styrker jo selve overfladen - men du må aldrig lukke dem helt, der skal være et område hvor fugten kan tørres ud af dem igen - hvis uheldet er ude. Man kan ikke undgå at der er eller bliver bitte små "revner" i overflade, ikke nogen man kan se - men nok til at fugt kan trænge ind - men ikke komme ud igen. Jeg plejer at lade bagside eller bund være ulakeret. Se evt. mine indlæg med trylledej fra tidligere ! Hvis I skal i gang med trylledej, så husk mit råd om med tapetklister med pva. Det afhjælper til dels ovenstående problem - men alligevel må den ikke forsegles helt.
Vil det sige jeg måske har opbevaret dem forkert... Mit julestads står i en stor kiste forenden af vores senge i soveværelset, men vi har aldrig meget varme på derinde max 18 grader. er det for lidt ? Der er ingen fugt. Figuerne virker ikke fugtige, nærmest for tørre.
Hvad med mine nye trolde - dukker og nisser i cernit, hvordan skal jeg opbevare dem rigtigt ???
Okay... jeg er bedst til at "se" sådan noget med hænderne. Når du banker let på trylledejsfigurer, skal de have en "stump" og hård lyd !
Skal være fast som træ - og ikke give spor efter ( ellers er der fugt indeni ! ) Når du har sikret dig ,at der ikke er fugt - så kan du lakere med alm. hobbylak eller gulvlak ! (men husk "åndehullet" på et "ikke synligt sted.) Dine cernit ting, er som plastic - så de kan sagtens tåle temperaturskift ! ikke noget specielt der ! Der behøver ikke direkte fugt for at figurene angribes, det er simpelthen nok men skiftende temperaturer - derfor er et sted som sommerhuset ofte de stakkels figures sikre hurtige død
Åh,nej så du'er det jo ikke, jeg syntes de lignede noget filtagtigt ..........Jamen så skal de ha' noget klar lak, jeg har en nisse, der er 15 år gammel, og den er altså lakeret over det hele, den har det ganske fint.
Lidt flere nisser og trolde der venter på julen skal komme
vBulletin® v3.8.4, Copyright ©2000-2012, Jelsoft Enterprises Ltd.