Se fuld version : Så har drillen nissen været i Helsingør
Jeg fik en dejlig pakke af drillenissen til morgen.
Der var den sødeste lille bi*120* og nogle kort og så nogle uldnåle i pakken.
Jeg er ikke sikker men jeg tror at nissen vil have mig til at lære et nyt håndarbejde?? For jeg har nemlig ingen anelse om hvad man bruger de nåle til men det er jeg bestemt nødt til at lære nu for man svigter ikke nissen!!!!
Så en af "uld" damerne, vil I være søde og forklare mig hvad og hvordan man bruger de nåle????
tusind tak til nissen for en dejlig gave
Det var da en skøn pakke fra drillenissen.
Glæder mig også til at høre, hvordan nålene bruges.
Det ender jo med at vi bliver så kloge så kloge *120*
Nårh hvor er den bi nuser *176*
dejlig gave med en sød lille bi i*176*
jeg bruger mine nåle til at hæfte ender med, og sy strikketing sammen med
nej en sød lille bi til en LilleBi*120* Jeg bruger uldnålene til at sy sammen med ligesom Johnna gør (31)
Det var da en lækker gave at få af nissen. Jeg ville også gerne lære at filte, så det kunne være vi skulle tage det op i vores kreagruppe... (H)
hundeuld
08-07-2008, 13:14
Tillykke med det dejlige besøg af drille nissen..
Tror de nåle er filte nåle....så fat i noget uld og prøv ((O))
Rokkens drille nisse længe leve Hurra *172*
ingeborg
08-07-2008, 14:00
Jamen lillebi, det er jo sådan nogle nåle jeg også fik af drillenissen.
Jeg bruger mine nåle til at stikke folk i enden med, hvis de kommer med stikkende bemærkninger *146*
(Det er monteringsnåle og de er ret gode((O)))
Lillebien er bare skøn*176*
Jeg tror ikke de ligner filte nåle men er selv på Helsingør torv lørdage (ikke når det regner) og sælge varer. Hvis du har tid, kom for -bi og lad os kik på sagen. Du får også lov at smage mine lammepølser.
Venligste Renee
strikketøsen
09-07-2008, 00:48
Undskyld - jeg har ikke forstånd på at filte, men jeg troede/regnede da med, at det VAR filtenåle med illustreret (lille) bi til inspiration! Og en (qwe*153* nuser *176* - det er!
Men er det ikke karteflor, man skal bruge til at filte af - eller er det kun, hvis man filter billeder?
Jeg kunne ikke se fra billedet om de er stoppe eller filte nåle. jo, du har ret- man bruger karteflor for at filte. Det har jeg med på torvet fordi jeg spinder eller filter for at stoppe folk. renee
Jeg vil se om ikke jeg kan komme forbi på lørdag ,så jeg kan lærer hvad de helt præcis skal bruges til,så tak for tilbudet Renee((O))
Ingeborg, hvor er jeg glæd for at de nål ikke er alt for spidse,når du sådan går og stikker folk(31)(31)(31)
vBulletin® v3.8.4, Copyright ©2000-2012, Jelsoft Enterprises Ltd.